+380665675857 •

tournaments

4 round Ukrainian Billiards Association Cup "UBA Cup" 2017/2018. Qualification
2017-12-16-2017-12-17, BC "Lider", Україна, Київ, Скляренко 5

R E G U L A T I ON 

For the 4th Tour of the Ukrainian Billiard Association “UBA Cup” 2017/2018

 

Preamble

 This Regulation shall detail the order of holding the 4th tour of the Ukrainian Billiard Association “UBA Cup” 2017/2018 (hereinafter the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018), constitute an integral part of the Provision on the Ukrainian Billiard Association “UBA Cup” 2017/2018 (hereinafter the Provision) and apply with said Provision as a single document. 

 The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall be a ranking one. It shall be held in a “Moscow pyramid” as one of the eight preliminary, qualification competitions to fix the 32 best ranking players to be participating in the final tour in May 2018.

 The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall be an open competition in men’s, women’s and juniors’ singles to be held under the auspices of the “Ukrainian Billiard Association” NonGovernmental Union.

1. Times and Venue of Holding

            The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall be held from 16 to 20 December in Kyiv 2017 at:

            “LIDER” BC – Semena Skliarenka St, H. 5, 3rd Floor;

 

            “PLATON” BC – Kudriashova St, H. 20А, 2nd Floor. 

 

2. Athletes’ Preliminary Application for Participation and Registration

 A preliminary application for an athlete’s participation in the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 may be submitted by athletes without limitation concerning sports classes, affiliation with sport-oriented organizations, sex, age, citizenship (including stateless persons) who are not banned from entering into the territory of Ukraine by competent state authorities.

  A preliminary application shall be furnished only in the official form being an annex to the

Provision, to be concurrently sent to the electronic addresses of the Organizing Committee (platonsvbk@gmail.com) and the Panel of the Referees (ukrkorall@gmail.com) by 15 December 2017.

 Athletes’ registration shall be held by the Panel of the Referees on 15 December 2017 from 12:00 am to 8:00 pm (at: the “LIDER” BC, S. Skliarenka St, H. 5, 3rd Fl.). 

The following documents shall be furnished to register and admit an athlete to participate in the tour competitions: 

An original application in the official form certified by a signature of an athlete (his lawful representative for minors) and/or by a signature of a head and a seal of an institution (organization) which sent an athlete;

A passport (a certificate of birth for minors) and photocopies of these documents*, (an athlete who has no valid passport shall not be admitted to participate in the tour);

A physician’s certificate;

An insurance policy and a photocopy thereof*;

A qualification book (if a sports class is available) and a photocopy thereof*; A photocopy of a document confirming the transfer of the entry fee.

* Upon registration, the originals of said documents shall be returned to their holder.

 

3. Entry Fee

 An entry fee shall be transferred to card No 5218572212409333 with the PrivatBank, concurrently with the submission of the application.

 An entry fee per athlete shall make UAH 600 (six hundred) except for the persons of the pension age (men – 60 years and over, women – 55 years and over), as well as for minors (who have not reached the age of 16 years at the start of the tour) for who an entry fee shall make UAH 300 (three hundred) per person. 

 

4. Players’ Seeding

 The seeding of players registered and admitted to participate in the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 will be conducted by the Panel of the Referees on 15 December from 8:00 pm to 9:00 pm, based on the ranking results of 3 tours of the UBA Cup 2017/2018. 

 A game schedule will be published on 15 December 2017 after 9 pm on the BilliardNEWS and Ukrainian Billiard Association websites.

 

5. Order of Holding and Schedule of Competitions 

 The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 will last for five days starting from Saturday, 16 December, and ending on Wednesday, 20 December 2017.

 On 16-17 December (Saturday-Sunday), a “qualification” will be held in groups of 4-5 persons where each player shall play all other players in the group as scheduled (round format). The first three players (the first two – from the groups where the athletes in fours compete) move on to the next format – a knockout game or playoff.

                                                            Attention! 

 The players who take the first 16 places in the ranking of the UBA Cup 2017/2018 shall start the fourth tour with a “playoff “ stage.

In so doing:

  • These 16 players must file an application for the participation no later than 12 December by 8:00 pm to the end that, in the event of refusal, the organizers have time to substitute them with the players ranked starting from the 17th place (those who registered after the time specified shall play in the tour on a common basis, starting with a qualification;
  • Should this player be not participating in the 4th tour, to the extent that he/she retains a place among the top sixteen based on the results of this tour, he/she shall lose an opportunity to start the fifth tour with a “playoff” stage and will play on a common basis (starting with a qualification).  

A knockout game shall start on Monday, 18 December. Two rounds per pay shall be played (an exception: if there is a large number of the players and more than 64 athletes get into the playoffs, then three rounds may be played on Monday – from the 1/64 to the 1/16 finals).  On Tuesday, 19 December, the matches of the 1/8 and 1/4 finals shall take place. On Wednesday, 20 December – the semifinals and the final.

So:

16 December

11:00 am - Opening of the 4th tour, “LIDER” BC

11:30 am – Start of the games

17 December

11:00 am – Start of the games, “LIDER” BC

18 December

11:00 am – 1/64 finals (should 110 and more players participate in the competitions), “LIDER” BC

3:00 pm – 1/32 finals, 

7:00 pm – 1/16 finals

19 December

11:00 am – 1/8 finals, “LIDER” BC

3:00 pm – 1/4 finals

20 December

11:00 am – 1/2 finals, “Platon” BC

2:00 pm – the final, closing of the 4th tour (awarding the winners).

Length of one match:

Group competitions – to 4 wins;

 

Playoffs                      – to 5 wins;

 

Final                            – to 7 wins (in two sessions with a one-hour break).

6. Rules

 The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 will be held in a Moscow pyramid under the Official International Rules that came into effect on 01.01.2017, as amended as follows:

  1. as a cue ball is pocketed, a ball shall be removed from a table by a player’s opponent;
  2. in the event of a penalty, an infringer shall take a ball from his shelf and put it onto a front mark (if at the time of a penalty an infringer has no pocketed balls, then the first ball pocketed by him in this game shall be put).

  

7. Arbitration

 Arbitration functions during the competitions of the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall be performed by the Panel of the Referees headed by the Chief Referee – Ruslan Korynenko.

 

8. Prize Fund

            The prize fund of the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall make UAH 100,000 (one hundred thousand) and be split as follows:

Place 1            – UAH 25,000 (twenty five thousand);

 

Place 2            – UAH 15,000 (fifteen thousand);

 

Places 3-4       – UAH 10,000 (ten thousand) each;

 

Places 5-8       – UAH   5,000 (five thousand) each;

 

Places 9-16     – UAH   2,500 (two thousand five hundred) each.

 

9. Players’ Dress

 Players’ dress prescribed by the valid Rules of Sports Competitions in Billiard Sports shall be compulsory during the opening of the tour, holding the games, awarding ceremony and closing of the tour, events organized by the Organizing Committee for athletes and representatives of the MM (audiovisual shooting, photo sessions, press conferences, interviews etc.).

 Any outdoor advertising shall be banned from using in any form on a sports uniform except for an advertising of a name of a country and sports club (organization, union) represented by an athlete or which sponsored an athlete as well as an advertising produced and provided by the Organizing Committee, and which shall be compulsory for using by each player during the events prescribed above.

 

 Players’ behavior during the competitions shall be regulated by article 19 of the Provision on the Ukrainian Billiard Association “UBA Cup” 2017/2018. The use of alcohol, doping, any other stimulants in the competitions and the use of electronic communication devices during the match (except the game breaks) shall be strictly prohibited by this Provision.

 

10. Competitions Venues Preparation and Security

Co-organizing institutions shall be responsible for the preparation of competitions venues and security during their holding in the order prescribed by Regulation of the Cabinet of Ministers of Ukraine of 18 December 1998 No 2025 “On Order of Preparation of Sports Facilities and Other Specially Allotted Places for Holding Mass Sports and Cultural-and-Entertainment Events”.

 

This Regulation shall be an official call-up to the competitions of this tour.

 

Final

winner of match #3478 0 (7) 0 winner of match #3479

1/2 final

winner of match #3474 0 (5) 0 winner of match #3475
winner of match #3476 0 (5) 0 winner of match #3477

1/4 final

winner of match #3466 0 (5) 0 winner of match #3467
winner of match #3468 0 (5) 0 winner of match #3469
winner of match #3470 0 (5) 0 winner of match #3471
winner of match #3472 0 (5) 0 winner of match #3473

1/8 final

winner of match #3450 0 (5) 0 winner of match #3451
winner of match #3452 0 (5) 0 winner of match #3453
winner of match #3454 0 (5) 0 winner of match #3455
winner of match #3456 0 (5) 0 winner of match #3457
winner of match #3458 0 (5) 0 winner of match #3459
winner of match #3460 0 (5) 0 winner of match #3461
winner of match #3462 0 (5) 0 winner of match #3463
winner of match #3464 0 (5) 0 winner of match #3465

1/16 final

Bikmetov Maksim 0 (5) 0 winner of match #3419
Ілаєв Мурат 0 (5) 0 Rudenko Oleksij h2h
Yelenych Vladyslav 0 (5) 0 Козачек Костянтин h2h
Daineko Ihor 0 (5) 0 Pokus Yevhen h2h
Nikiporets Stanislav 0 (5) 0 Shymansjkyj Maksym h2h
Березовський Артур 0 (5) 0 Kovalenko Serghij h2h
Ghovtva Danylo 0 (5) 0 Kononenko Radomyr h2h
Voievodin Maksym 0 (5) 0 Olijnyk Ivan h2h
Shughalej Boghdan 0 (5) 0 Prytuliuk Zoryana h2h
Kalashnikov Anton 0 (5) 0 Kozij Ivan h2h
Svitkovskiy Juriy 0 (5) 0 Tarasyuk Yuriy h2h
Kvasuk Volodymyr 0 (5) 0 Osychnjuk Maksym h2h
Smirnov Yurii 0 (5) 0 Jakovljev Andrij h2h
Onyshchenko Mykhailo 0 (5) 0 Ghalushko Olegh h2h
Biliy Lubomyr 0 (5) 0 Petrash Sergiy h2h
Ghasymov Ramin 0 (5) 0 Osypenko Dmytro h2h

1/32 final

Bikmetov Maksim - W/O
Tkach Valerij 0 (5) 0 Lotnyk Pavlo h2h
Ілаєв Мурат - W/O
Rudenko Oleksij - W/O
Yelenych Vladyslav - W/O
Козачек Костянтин - W/O
Daineko Ihor - W/O
Pokus Yevhen - W/O
Nikiporets Stanislav - W/O
Shymansjkyj Maksym - W/O
Березовський Артур - W/O
Kovalenko Serghij - W/O
Ghovtva Danylo - W/O
Kononenko Radomyr - W/O
Voievodin Maksym - W/O
Olijnyk Ivan - W/O
Shughalej Boghdan - W/O
Prytuliuk Zoryana - W/O
Kalashnikov Anton - W/O
Kozij Ivan - W/O
Svitkovskiy Juriy - W/O
Tarasyuk Yuriy - W/O
Kvasuk Volodymyr - W/O
Osychnjuk Maksym - W/O
Smirnov Yurii - W/O
Jakovljev Andrij - W/O
Onyshchenko Mykhailo - W/O
Ghalushko Olegh - W/O
Biliy Lubomyr - W/O
Petrash Sergiy - W/O
Ghasymov Ramin - W/O
Osypenko Dmytro - W/O

Group 1

Березовський Артур 1 (4) 4 Yelenych Vladyslav h2h
Березовський Артур 4 (4) 2 Tkach Valerij h2h
Березовський Артур 4 (4) 0 Ryzhenko Ruslan h2h
Yelenych Vladyslav 4 (4) 2 Tkach Valerij h2h
Yelenych Vladyslav 4 (4) 0 Ryzhenko Ruslan h2h
Tkach Valerij 4 (4) 2 Ryzhenko Ruslan h2h

Group 2

Olijnyk Ivan 4 (4) 1 Kotlyar Anna h2h
Olijnyk Ivan 4 (4) 0 Bezkorovaynyy Vitaliy h2h
Olijnyk Ivan 4 (4) 2 Kononenko Radomyr h2h
Olijnyk Ivan 4 (4) 1 Kvasuk Volodymyr h2h
Kotlyar Anna 4 (4) 3 Bezkorovaynyy Vitaliy h2h
Kotlyar Anna 0 (4) 4 Kononenko Radomyr h2h
Kotlyar Anna 4 (4) 1 Kvasuk Volodymyr h2h
Bezkorovaynyy Vitaliy 0 (4) 4 Kononenko Radomyr h2h
Bezkorovaynyy Vitaliy 1 (4) 4 Kvasuk Volodymyr h2h
Kononenko Radomyr 1 (4) 4 Kvasuk Volodymyr h2h

Group 3

Pokus Yevhen 2 (4) 4 Ілаєв Мурат h2h
Pokus Yevhen 4 (4) 0 Makhnenko Vítalíy h2h
Pokus Yevhen 4 (4) 0 Onyshchenko Mykhailo h2h
Pokus Yevhen 4 (4) 1 Irkliienko Roman h2h
Ілаєв Мурат 4 (4) 1 Makhnenko Vítalíy h2h
Ілаєв Мурат 1 (4) 4 Onyshchenko Mykhailo h2h
Ілаєв Мурат 4 (4) 1 Irkliienko Roman h2h
Makhnenko Vítalíy 2 (4) 4 Onyshchenko Mykhailo h2h
Makhnenko Vítalíy 3 (4) 4 Irkliienko Roman h2h
Onyshchenko Mykhailo 4 (4) 1 Irkliienko Roman h2h

Group 4

Kovalenko Serghij 4 (4) 0 Shymansjkyj Maksym h2h
Kovalenko Serghij 2 (4) 4 Nikiporets Stanislav h2h
Kovalenko Serghij 4 (4) 1 Avlasovych Andrii h2h
Kovalenko Serghij 4 (4) 0 Avanesov Oleksandr h2h
Shymansjkyj Maksym 2 (4) 4 Nikiporets Stanislav h2h
Shymansjkyj Maksym 4 (4) 2 Avlasovych Andrii h2h
Shymansjkyj Maksym 4 (4) 1 Avanesov Oleksandr h2h
Nikiporets Stanislav 4 (4) 0 Avlasovych Andrii h2h
Nikiporets Stanislav 4 (4) 0 Avanesov Oleksandr h2h
Avlasovych Andrii 4 (4) 3 Avanesov Oleksandr h2h

Group 5

Osychnjuk Maksym 4 (4) 1 Козачек Костянтин h2h
Osychnjuk Maksym 4 (4) 3 Kozij Ivan h2h
Osychnjuk Maksym 4 (4) 0 Havryliuk Andrii h2h
Osychnjuk Maksym 4 (4) 1 Nemchenko Serhii h2h
Козачек Костянтин 3 (4) 4 Kozij Ivan h2h
Козачек Костянтин 4 (4) 1 Havryliuk Andrii h2h
Козачек Костянтин 4 (4) 1 Nemchenko Serhii h2h
Kozij Ivan 4 (4) 0 Havryliuk Andrii h2h
Kozij Ivan 4 (4) 2 Nemchenko Serhii h2h
Havryliuk Andrii 1 (4) 4 Nemchenko Serhii h2h

Group 6

Rudenko Oleksij 0 (4) 4 Bikmetov Maksim h2h
Rudenko Oleksij 4 (4) 1 Jakovljev Andrij h2h
Rudenko Oleksij 4 (4) 0 Pryadukhin Oleh h2h
Rudenko Oleksij 4 (4) 1 Koval' Vadim h2h
Bikmetov Maksim 4 (4) 0 Jakovljev Andrij h2h
Bikmetov Maksim 4 (4) 2 Pryadukhin Oleh h2h
Bikmetov Maksim 4 (4) 1 Koval' Vadim h2h
Jakovljev Andrij 4 (4) 0 Pryadukhin Oleh h2h
Jakovljev Andrij 4 (4) 0 Koval' Vadim h2h
Pryadukhin Oleh 2 (4) 4 Koval' Vadim h2h

Group 7

Ghovtva Danylo 2 (4) 4 Osypenko Dmytro h2h
Ghovtva Danylo 4 (4) 0 Voievodin Maksym h2h
Ghovtva Danylo 4 (4) 1 Havryliuk Ihor h2h
Ghovtva Danylo 4 (4) 2 Duranina Oleksandra h2h
Osypenko Dmytro 4 (4) 0 Voievodin Maksym h2h
Osypenko Dmytro 4 (4) 0 Havryliuk Ihor h2h
Osypenko Dmytro 4 (4) 1 Duranina Oleksandra h2h
Voievodin Maksym 4 (4) 1 Havryliuk Ihor h2h
Voievodin Maksym 4 (4) 1 Duranina Oleksandra h2h
Havryliuk Ihor 1 (4) 4 Duranina Oleksandra h2h

Group 8

Svitkovskiy Juriy 4 (4) 2 Petrash Sergiy h2h
Svitkovskiy Juriy 4 (4) 3 Prytuliuk Zoryana h2h
Svitkovskiy Juriy 4 (4) 0 Dudnichenko Volodimyr h2h
Petrash Sergiy 4 (4) 1 Prytuliuk Zoryana h2h
Petrash Sergiy 4 (4) 0 Dudnichenko Volodimyr h2h
Prytuliuk Zoryana 4 (4) 1 Dudnichenko Volodimyr h2h

Group 9

Ghalushko Olegh 4 (4) 2 Kalashnikov Anton h2h
Ghalushko Olegh 4 (4) 2 Lotnyk Pavlo h2h
Ghalushko Olegh 4 (4) 0 Ivaniuk Luka h2h
Kalashnikov Anton 4 (4) 1 Lotnyk Pavlo h2h
Kalashnikov Anton 4 (4) 1 Ivaniuk Luka h2h
Lotnyk Pavlo 4 (4) 2 Ivaniuk Luka h2h

Group 10

Tarnovetskyi Yaroslav 0 (4) 4 Shughalej Boghdan h2h
Tarnovetskyi Yaroslav 0 (4) 4 Biliy Lubomyr h2h
Tarnovetskyi Yaroslav 0 (4) 4 Matskevych Oleksii h2h
Tarnovetskyi Yaroslav 0 (4) 4 Daineko Ihor h2h
Shughalej Boghdan 4 (4) 1 Biliy Lubomyr h2h
Shughalej Boghdan 4 (4) 0 Matskevych Oleksii h2h
Shughalej Boghdan 4 (4) 2 Daineko Ihor h2h
Biliy Lubomyr 4 (4) 3 Matskevych Oleksii h2h
Biliy Lubomyr 4 (4) 0 Daineko Ihor h2h
Matskevych Oleksii 0 (4) 4 Daineko Ihor h2h

Group 11

Smirnov Yurii 4 (4) 0 Tarasyuk Yuriy h2h
Smirnov Yurii 4 (4) 0 Ghasymov Ramin h2h
Smirnov Yurii 4 (4) 0 Klochko Michael h2h
Tarasyuk Yuriy 4 (4) 3 Ghasymov Ramin h2h
Tarasyuk Yuriy 4 (4) 0 Klochko Michael h2h
Ghasymov Ramin 4 (4) 0 Klochko Michael h2h

Draw

Bikmetov M.
W/O
#3418
1
64
Tkach V. 0
Lotnyk P. 0
#3419
32
33
Ілаєв М.
W/O
#3420
17
48
Rudenko O.
W/O
#3421
16
49
Yelenych V.
W/O
#3422
9
56
Козачек К.
W/O
#3423
24
41
Daineko I.
W/O
#3424
25
40
Pokus Y.
W/O
#3425
8
57
Nikiporets S.
W/O
#3426
5
60
Shymansjkyj M.
W/O
#3427
28
37
Березовський А.
W/O
#3428
21
44
Kovalenko S.
W/O
#3429
12
53
Ghovtva D.
W/O
#3430
13
52
Kononenko R.
W/O
#3431
20
45
Voievodin M.
W/O
#3432
29
36
Olijnyk I.
W/O
#3433
4
61
Shughalej B.
W/O
#3434
3
62
Prytuliuk Z.
W/O
#3435
30
35
Kalashnikov A.
W/O
#3436
19
46
Kozij I.
W/O
#3437
14
51
Svitkovskiy J.
W/O
#3438
11
54
Tarasyuk Y.
W/O
#3439
22
43
Kvasuk V.
W/O
#3440
27
38
Osychnjuk M.
W/O
#3441
6
59
Smirnov Y.
W/O
#3442
7
58
Jakovljev A.
W/O
#3443
26
39
Onyshchenko M.
W/O
#3444
23
42
Ghalushko O.
W/O
#3445
10
55
Biliy L.
W/O
#3446
15
50
Petrash S.
W/O
#3447
18
47
Ghasymov R.
W/O
#3448
31
34
Osypenko D.
W/O
#3449
2
63
Bikmetov M.
?
#3450
Ілаєв М. 0
Rudenko O. 0
#3451
Yelenych V. 0
Козачек К. 0
#3452
Daineko I. 0
Pokus Y. 0
#3453
Nikiporets S. 0
Shymansjkyj M. 0
#3454
Березовський А. 0
Kovalenko S. 0
#3455
Ghovtva D. 0
Kononenko R. 0
#3456
Voievodin M. 0
Olijnyk I. 0
#3457
Shughalej B. 0
Prytuliuk Z. 0
#3458
Kalashnikov A. 0
Kozij I. 0
#3459
Svitkovskiy J. 0
Tarasyuk Y. 0
#3460
Kvasuk V. 0
Osychnjuk M. 0
#3461
Smirnov Y. 0
Jakovljev A. 0
#3462
Onyshchenko M. 0
Ghalushko O. 0
#3463
Biliy L. 0
Petrash S. 0
#3464
Ghasymov R. 0
Osypenko D. 0
#3465
?
?
#3466
?
?
#3467
?
?
#3468
?
?
#3469
?
?
#3470
?
?
#3471
?
?
#3472
?
?
#3473
?
?
#3474
?
?
#3475
?
?
#3476
?
?
#3477
?
?
#3478
?
?
#3479
?
?
#3480

Group results

PlayerPlace in group+f/m+f/f
1 Bikmetov Maksim (17) 140.84
2 Osypenko Dmytro (18) 140.84
3 Shughalej Boghdan (21) 140.84
4 Olijnyk Ivan (2) 140.8
5 Nikiporets Stanislav (26) 140.8
6 Osychnjuk Maksym (5) 140.76
7 Smirnov Yurii (11) 141
8 Pokus Yevhen (3) 13.50.74
9 Yelenych Vladyslav (12) 140.8
10 Ghalushko Olegh (9) 140.75
11 Svitkovskiy Juriy (8) 140.71
12 Kovalenko Serghij (4) 23.50.74
13 Ghovtva Danylo (7) 23.50.67
14 Kozij Ivan (27) 23.750.63
15 Biliy Lubomyr (32) 23.250.65
16 Rudenko Oleksij (6) 230.67
17 Ілаєв Мурат (14) 23.250.62
18 Petrash Sergiy (19) 23.330.67
19 Kalashnikov Anton (20) 23.330.63
20 Kononenko Radomyr (35) 22.750.58
21 Березовський Артур (1) 230.6
22 Tarasyuk Yuriy (22) 22.670.53
23 Onyshchenko Mykhailo (36) 330.6
24 Козачек Костянтин (16) 330.55
25 Daineko Ihor (51) 32.50.56
26 Jakovljev Andrij (28) 32.250.53
27 Kvasuk Volodymyr (45) 32.50.5
28 Shymansjkyj Maksym (15) 32.50.48
29 Voievodin Maksym (29) 320.44
30 Prytuliuk Zoryana (30) 32.670.47
31 Ghasymov Ramin (33) 32.330.47
32 Tkach Valerij (23) 32.670.44
33 Lotnyk Pavlo (31) 32.330.41
34 Kotlyar Anna (13) 42.250.43
35 Nemchenko Serhii (48) 420.38
36 Duranina Oleksandra (50) 420.38
37 Matskevych Oleksii (43) 41.750.37
38 Avlasovych Andrii (37) 41.750.32
39 Irkliienko Roman (46) 41.750.32
40 Koval' Vadim (49) 41.50.3
41 Ivaniuk Luka (42) 410.2
42 Ryzhenko Ruslan (34) 40.670.14
43 Dudnichenko Volodimyr (41) 40.330.08
44 Klochko Michael (44) 400
45 Makhnenko Vítalíy (25) 51.50.27
46 Bezkorovaynyy Vitaliy (24) 510.2
47 Pryadukhin Oleh (39) 510.2
48 Avanesov Oleksandr (47) 510.2
49 Havryliuk Ihor (40) 50.750.16
50 Havryliuk Andrii (38) 50.50.11
51 Tarnovetskyi Yaroslav (10) 500

Group 1

Player 1234 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Yelenych Vladyslav (12) -4 : 14 : 24 : 03303123972
2 Березовський Артур (1) 1 : 4-4 : 24 : 0321196324
3 Tkach Valerij (23) 2 : 42 : 4-4 : 2312-1810-2-16
4 Ryzhenko Ruslan (34) 0 : 40 : 42 : 4-303-3212-10-80

Group 2

Player 12345 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Olijnyk Ivan (2) -4 : 24 : 14 : 14 : 044041641296
2 Kononenko Radomyr (35) 2 : 4-1 : 44 : 04 : 04220118324
3 Kvasuk Volodymyr (45) 1 : 44 : 1-1 : 44 : 14220101000
4 Kotlyar Anna (13) 1 : 40 : 44 : 1-4 : 34220912-3-24
5 Bezkorovaynyy Vitaliy (24) 0 : 40 : 41 : 43 : 4-404-4416-12-96

Group 3

Player 12345 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Pokus Yevhen (3) -2 : 44 : 04 : 14 : 04312145972
2 Ілаєв Мурат (14) 4 : 2-1 : 44 : 14 : 14312138540
3 Onyshchenko Mykhailo (36) 0 : 44 : 1-4 : 14 : 24312128432
4 Irkliienko Roman (46) 1 : 41 : 41 : 4-4 : 3413-2715-8-64
5 Makhnenko Vítalíy (25) 0 : 41 : 42 : 43 : 4-404-4616-10-80

Group 4

Player 12345 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Nikiporets Stanislav (26) -4 : 24 : 24 : 04 : 044041641296
2 Kovalenko Serghij (4) 2 : 4-4 : 04 : 14 : 04312145972
3 Shymansjkyj Maksym (15) 2 : 40 : 4-4 : 24 : 142201011-1-8
4 Avlasovych Andrii (37) 0 : 41 : 42 : 4-4 : 3413-2715-8-64
5 Avanesov Oleksandr (47) 0 : 40 : 41 : 43 : 4-404-4416-12-96

Group 5

Player 12345 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Osychnjuk Maksym (5) -4 : 34 : 14 : 14 : 044041651188
2 Kozij Ivan (27) 3 : 4-4 : 34 : 24 : 04312159648
3 Козачек Костянтин (16) 1 : 43 : 4-4 : 14 : 142201210216
4 Nemchenko Serhii (48) 1 : 42 : 41 : 4-4 : 1413-2813-5-40
5 Havryliuk Andrii (38) 0 : 40 : 41 : 41 : 4-404-4216-14-112

Group 6

Player 12345 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Bikmetov Maksim (17) -4 : 04 : 04 : 14 : 2440416313104
2 Rudenko Oleksij (6) 0 : 4-4 : 14 : 14 : 04312126648
3 Jakovljev Andrij (28) 0 : 41 : 4-4 : 04 : 042209818
4 Koval' Vadim (49) 1 : 41 : 40 : 4-4 : 2413-2614-8-64
5 Pryadukhin Oleh (39) 2 : 40 : 40 : 42 : 4-404-4416-12-96

Group 7

Player 12345 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Osypenko Dmytro (18) -4 : 24 : 04 : 14 : 0440416313104
2 Ghovtva Danylo (7) 2 : 4-4 : 04 : 24 : 14312147756
3 Voievodin Maksym (29) 0 : 40 : 4-4 : 14 : 14220810-2-16
4 Duranina Oleksandra (50) 1 : 42 : 41 : 4-4 : 1413-2813-5-40
5 Havryliuk Ihor (40) 0 : 41 : 41 : 41 : 4-404-4316-13-104

Group 8

Player 1234 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Svitkovskiy Juriy (8) -4 : 24 : 34 : 03303125756
2 Petrash Sergiy (19) 2 : 4-4 : 14 : 03211105540
3 Prytuliuk Zoryana (30) 3 : 41 : 4-4 : 1312-189-1-8
4 Dudnichenko Volodimyr (41) 0 : 40 : 41 : 4-303-3112-11-88

Group 9

Player 1234 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Ghalushko Olegh (9) -4 : 24 : 24 : 03303124864
2 Kalashnikov Anton (20) 2 : 4-4 : 14 : 13211106432
3 Lotnyk Pavlo (31) 2 : 41 : 4-4 : 2312-1710-3-24
4 Ivaniuk Luka (42) 0 : 41 : 42 : 4-303-3312-9-72

Group 10

Player 12345 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Shughalej Boghdan (21) -4 : 14 : 24 : 04 : 0440416313104
2 Biliy Lubomyr (32) 1 : 4-4 : 04 : 34 : 04312137648
3 Daineko Ihor (51) 2 : 40 : 4-4 : 04 : 04220108216
4 Matskevych Oleksii (43) 0 : 43 : 40 : 4-4 : 0413-2712-5-40
5 Tarnovetskyi Yaroslav (10) 0 : 40 : 40 : 40 : 4-404-4016-16-128

Group 11

Player 1234 m +m -m Δm +p -p Δp Δb
1 Smirnov Yurii (11) -4 : 04 : 04 : 033031201296
2 Tarasyuk Yuriy (22) 0 : 4-4 : 34 : 032118718
3 Ghasymov Ramin (33) 0 : 43 : 4-4 : 0312-178-1-8
4 Klochko Michael (44) 0 : 40 : 40 : 4-303-3012-12-96

frames not found