+380665675857 •

tournaments

4 round Ukrainian Billiards Association Cup "UBA Cup" 2017/2018. Play-off
2017-12-18-2017-12-20, BC "Lider", Україна, Київ, Скляренко 5

R E G U L A T I ON 

For the 4th Tour of the Ukrainian Billiard Association “UBA Cup” 2017/2018

 

Preamble

 This Regulation shall detail the order of holding the 4th tour of the Ukrainian Billiard Association “UBA Cup” 2017/2018 (hereinafter the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018), constitute an integral part of the Provision on the Ukrainian Billiard Association “UBA Cup” 2017/2018 (hereinafter the Provision) and apply with said Provision as a single document. 

 The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall be a ranking one. It shall be held in a “Moscow pyramid” as one of the eight preliminary, qualification competitions to fix the 32 best ranking players to be participating in the final tour in May 2018.

 The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall be an open competition in men’s, women’s and juniors’ singles to be held under the auspices of the “Ukrainian Billiard Association” NonGovernmental Union.

1. Times and Venue of Holding

            The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall be held from 16 to 20 December in Kyiv 2017 at:

            “LIDER” BC – Semena Skliarenka St, H. 5, 3rd Floor;

 

            “PLATON” BC – Kudriashova St, H. 20А, 2nd Floor. 

 

2. Athletes’ Preliminary Application for Participation and Registration

 A preliminary application for an athlete’s participation in the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 may be submitted by athletes without limitation concerning sports classes, affiliation with sport-oriented organizations, sex, age, citizenship (including stateless persons) who are not banned from entering into the territory of Ukraine by competent state authorities.

  A preliminary application shall be furnished only in the official form being an annex to the

Provision, to be concurrently sent to the electronic addresses of the Organizing Committee (platonsvbk@gmail.com) and the Panel of the Referees (ukrkorall@gmail.com) by 15 December 2017.

 Athletes’ registration shall be held by the Panel of the Referees on 15 December 2017 from 12:00 am to 8:00 pm (at: the “LIDER” BC, S. Skliarenka St, H. 5, 3rd Fl.). 

The following documents shall be furnished to register and admit an athlete to participate in the tour competitions: 

An original application in the official form certified by a signature of an athlete (his lawful representative for minors) and/or by a signature of a head and a seal of an institution (organization) which sent an athlete;

A passport (a certificate of birth for minors) and photocopies of these documents*, (an athlete who has no valid passport shall not be admitted to participate in the tour);

A physician’s certificate;

An insurance policy and a photocopy thereof*;

A qualification book (if a sports class is available) and a photocopy thereof*; A photocopy of a document confirming the transfer of the entry fee.

* Upon registration, the originals of said documents shall be returned to their holder.

 

3. Entry Fee

 An entry fee shall be transferred to card No 5218572212409333 with the PrivatBank, concurrently with the submission of the application.

 An entry fee per athlete shall make UAH 600 (six hundred) except for the persons of the pension age (men – 60 years and over, women – 55 years and over), as well as for minors (who have not reached the age of 16 years at the start of the tour) for who an entry fee shall make UAH 300 (three hundred) per person. 

 

4. Players’ Seeding

 The seeding of players registered and admitted to participate in the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 will be conducted by the Panel of the Referees on 15 December from 8:00 pm to 9:00 pm, based on the ranking results of 3 tours of the UBA Cup 2017/2018. 

 A game schedule will be published on 15 December 2017 after 9 pm on the BilliardNEWS and Ukrainian Billiard Association websites.

 

5. Order of Holding and Schedule of Competitions 

 The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 will last for five days starting from Saturday, 16 December, and ending on Wednesday, 20 December 2017.

 On 16-17 December (Saturday-Sunday), a “qualification” will be held in groups of 4-5 persons where each player shall play all other players in the group as scheduled (round format). The first three players (the first two – from the groups where the athletes in fours compete) move on to the next format – a knockout game or playoff.

                                                            Attention! 

 The players who take the first 16 places in the ranking of the UBA Cup 2017/2018 shall start the fourth tour with a “playoff “ stage.

In so doing:

  • These 16 players must file an application for the participation no later than 12 December by 8:00 pm to the end that, in the event of refusal, the organizers have time to substitute them with the players ranked starting from the 17th place (those who registered after the time specified shall play in the tour on a common basis, starting with a qualification;
  • Should this player be not participating in the 4th tour, to the extent that he/she retains a place among the top sixteen based on the results of this tour, he/she shall lose an opportunity to start the fifth tour with a “playoff” stage and will play on a common basis (starting with a qualification).  

A knockout game shall start on Monday, 18 December. Two rounds per pay shall be played (an exception: if there is a large number of the players and more than 64 athletes get into the playoffs, then three rounds may be played on Monday – from the 1/64 to the 1/16 finals).  On Tuesday, 19 December, the matches of the 1/8 and 1/4 finals shall take place. On Wednesday, 20 December – the semifinals and the final.

So:

16 December

11:00 am - Opening of the 4th tour, “LIDER” BC

11:30 am – Start of the games

17 December

11:00 am – Start of the games, “LIDER” BC

18 December

11:00 am – 1/64 finals (should 110 and more players participate in the competitions), “LIDER” BC

3:00 pm – 1/32 finals, 

7:00 pm – 1/16 finals

19 December

11:00 am – 1/8 finals, “LIDER” BC

3:00 pm – 1/4 finals

20 December

11:00 am – 1/2 finals, “Platon” BC

2:00 pm – the final, closing of the 4th tour (awarding the winners).

Length of one match:

Group competitions – to 4 wins;

 

Playoffs                      – to 5 wins;

 

Final                            – to 7 wins (in two sessions with a one-hour break).

6. Rules

 The 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 will be held in a Moscow pyramid under the Official International Rules that came into effect on 01.01.2017, as amended as follows:

  1. as a cue ball is pocketed, a ball shall be removed from a table by a player’s opponent;
  2. in the event of a penalty, an infringer shall take a ball from his shelf and put it onto a front mark (if at the time of a penalty an infringer has no pocketed balls, then the first ball pocketed by him in this game shall be put).

  

7. Arbitration

 Arbitration functions during the competitions of the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall be performed by the Panel of the Referees headed by the Chief Referee – Ruslan Korynenko.

 

8. Prize Fund

            The prize fund of the 4th tour of the UBA Cup 2017/2018 shall make UAH 100,000 (one hundred thousand) and be split as follows:

Place 1            – UAH 25,000 (twenty five thousand);

 

Place 2            – UAH 15,000 (fifteen thousand);

 

Places 3-4       – UAH 10,000 (ten thousand) each;

 

Places 5-8       – UAH   5,000 (five thousand) each;

 

Places 9-16     – UAH   2,500 (two thousand five hundred) each.

 

9. Players’ Dress

 Players’ dress prescribed by the valid Rules of Sports Competitions in Billiard Sports shall be compulsory during the opening of the tour, holding the games, awarding ceremony and closing of the tour, events organized by the Organizing Committee for athletes and representatives of the MM (audiovisual shooting, photo sessions, press conferences, interviews etc.).

 Any outdoor advertising shall be banned from using in any form on a sports uniform except for an advertising of a name of a country and sports club (organization, union) represented by an athlete or which sponsored an athlete as well as an advertising produced and provided by the Organizing Committee, and which shall be compulsory for using by each player during the events prescribed above.

 

 Players’ behavior during the competitions shall be regulated by article 19 of the Provision on the Ukrainian Billiard Association “UBA Cup” 2017/2018. The use of alcohol, doping, any other stimulants in the competitions and the use of electronic communication devices during the match (except the game breaks) shall be strictly prohibited by this Provision.

 

10. Competitions Venues Preparation and Security

Co-organizing institutions shall be responsible for the preparation of competitions venues and security during their holding in the order prescribed by Regulation of the Cabinet of Ministers of Ukraine of 18 December 1998 No 2025 “On Order of Preparation of Sports Facilities and Other Specially Allotted Places for Holding Mass Sports and Cultural-and-Entertainment Events”.

 

This Regulation shall be an official call-up to the competitions of this tour.

 

Final

Pivchenko Artur 6 (7) 7 Radionov Pavlo h2h

1/2 final

Pivchenko Artur 5 (5) 2 Shughalej Boghdan h2h
Matvijchuk Artem 1 (5) 5 Radionov Pavlo h2h

1/4 final

Pivchenko Artur 5 (5) 1 Tymchiy Stanislav h2h
Perkun Volodymyr 4 (5) 5 Shughalej Boghdan h2h
Matvijchuk Artem 5 (5) 1 Rybalko Boghdan h2h
Klestov Andrij 1 (5) 5 Radionov Pavlo h2h

1/8 final

Pivchenko Artur 5 (5) 1 Korjaghin Vadym h2h
Homeniuk Mykyta 1 (5) 5 Tymchiy Stanislav h2h
Perkun Volodymyr 5 (5) 3 Lytovchenko Ighor h2h
Shughalej Boghdan 5 (5) 3 Volyk Vladyslav h2h
Rodionov Andrij 2 (5) 5 Matvijchuk Artem h2h
Shymansjkyj Maksym 3 (5) 5 Rybalko Boghdan h2h
Klestov Andrij 5 (5) 2 Yelenych Vladyslav h2h
Radionov Pavlo 5 (5) 1 Pleshko Mark h2h

1/16 final

Pivchenko Artur 5 (5) 4 Ілаєв Мурат h2h
Smirnov Yurii 2 (5) 5 Korjaghin Vadym h2h
Homeniuk Mykyta 5 (5) 4 Osychnjuk Maksym h2h
Ghalushko Olegh 3 (5) 5 Tymchiy Stanislav h2h
Perkun Volodymyr 5 (5) 3 Tarasyuk Yuriy h2h
Nikiporets Stanislav 3 (5) 5 Lytovchenko Ighor h2h
Tykhyj Andrij 3 (5) 5 Shughalej Boghdan h2h
Ghovtva Danylo 1 (5) 5 Volyk Vladyslav h2h
Rodionov Andrij 5 (5) 4 Kalashnikov Anton h2h
Prytuliuk Zoryana 1 (5) 5 Matvijchuk Artem h2h
Shulzhenko Oleksii 0 (5) 5 Shymansjkyj Maksym h2h
Pokus Yevhen 4 (5) 5 Rybalko Boghdan h2h
Klestov Andrij 5 (5) 2 Svitkovskiy Juriy h2h
Yelenych Vladyslav 5 (5) 0 Poliakov Artur h2h
Radionov Pavlo 5 (5) 4 Osypenko Dmytro h2h
Petrash Sergiy 3 (5) 5 Pleshko Mark h2h

1/32 final

Pivchenko Artur - W/O
Rudenko Oleksij 1 (5) 5 Ілаєв Мурат h2h
Smirnov Yurii 5 (5) 0 Tkach Valerij h2h
Korjaghin Vadym 5 (5) 1 Lotnyk Pavlo h2h
Homeniuk Mykyta - W/O
Osychnjuk Maksym 5 (5) 1 Daineko Ihor h2h
Ghalushko Olegh 5 (5) 3 Козачек Костянтин h2h
Tymchiy Stanislav - W/O
Perkun Volodymyr - W/O
Kovalenko Serghij 4 (5) 5 Tarasyuk Yuriy h2h
Nikiporets Stanislav 5 (5) 0 Voievodin Maksym h2h
Lytovchenko Ighor - W/O
Tykhyj Andrij - W/O
Shughalej Boghdan 5 (5) 0 Kvasuk Volodymyr h2h
Ghovtva Danylo 5 (5) 4 Березовський Артур h2h
Volyk Vladyslav - W/O
Rodionov Andrij - W/O
Kozij Ivan 1 (5) 5 Kalashnikov Anton h2h
Bikmetov Maksim 4 (5) 5 Prytuliuk Zoryana h2h
Matvijchuk Artem - W/O
Shulzhenko Oleksii - W/O
Olijnyk Ivan 3 (5) 5 Shymansjkyj Maksym h2h
Pokus Yevhen 5 (5) 1 Kononenko Radomyr h2h
Rybalko Boghdan - W/O
Klestov Andrij - W/O
Svitkovskiy Juriy 5 (5) 2 Onyshchenko Mykhailo h2h
Yelenych Vladyslav 5 (5) 3 Jakovljev Andrij h2h
Poliakov Artur - W/O
Radionov Pavlo - W/O
Osypenko Dmytro 5 (5) 2 Ghasymov Ramin h2h
Biliy Lubomyr 3 (5) 5 Petrash Sergiy h2h
Pleshko Mark - W/O

Draw

Pivchenko A.
W/O
#3851
Rudenko O. 1
Ілаєв М. 5
#3852
Smirnov Y. 5
Tkach V. 0
#3853
Korjaghin V. 5
Lotnyk P. 1
#3854
Homeniuk M.
W/O
#3855
Osychnjuk M. 5
Daineko I. 1
#3856
Ghalushko O. 5
Козачек К. 3
#3857
Tymchiy S.
W/O
#3858
Perkun V.
W/O
#3859
Kovalenko S. 4
Tarasyuk Y. 5
#3860
Nikiporets S. 5
Voievodin M. 0
#3861
Lytovchenko I.
W/O
#3862
Tykhyj A.
W/O
#3863
Shughalej B. 5
Kvasuk V. 0
#3864
Ghovtva D. 5
Березовський А. 4
#3865
Volyk V.
W/O
#3866
Rodionov A.
W/O
#3867
Kozij I. 1
Kalashnikov A. 5
#3868
Bikmetov M. 4
Prytuliuk Z. 5
#3869
Matvijchuk A.
W/O
#3870
Shulzhenko O.
W/O
#3871
Olijnyk I. 3
Shymansjkyj M. 5
#3872
Pokus Y. 5
Kononenko R. 1
#3873
Rybalko B.
W/O
#3874
Klestov A.
W/O
#3875
Svitkovskiy J. 5
Onyshchenko M. 2
#3876
Yelenych V. 5
Jakovljev A. 3
#3877
Poliakov A.
W/O
#3878
Radionov P.
W/O
#3879
Osypenko D. 5
Ghasymov R. 2
#3880
Biliy L. 3
Petrash S. 5
#3881
Pleshko M.
W/O
#3882
Pivchenko A. 5
Ілаєв М. 4
#3883
Smirnov Y. 2
Korjaghin V. 5
#3884
Homeniuk M. 5
Osychnjuk M. 4
#3885
Ghalushko O. 3
Tymchiy S. 5
#3886
Perkun V. 5
Tarasyuk Y. 3
#3887
Nikiporets S. 3
Lytovchenko I. 5
#3888
Tykhyj A. 3
Shughalej B. 5
#3889
Ghovtva D. 1
Volyk V. 5
#3890
Rodionov A. 5
Kalashnikov A. 4
#3891
Prytuliuk Z. 1
Matvijchuk A. 5
#3892
Shulzhenko O. 0
Shymansjkyj M. 5
#3893
Pokus Y. 4
Rybalko B. 5
#3894
Klestov A. 5
Svitkovskiy J. 2
#3895
Yelenych V. 5
Poliakov A. 0
#3896
Radionov P. 5
Osypenko D. 4
#3897
Petrash S. 3
Pleshko M. 5
#3898
Pivchenko A. 5
Korjaghin V. 1
#3899
Homeniuk M. 1
Tymchiy S. 5
#3900
Perkun V. 5
Lytovchenko I. 3
#3901
Shughalej B. 5
Volyk V. 3
#3902
Rodionov A. 2
Matvijchuk A. 5
#3903
Shymansjkyj M. 3
Rybalko B. 5
#3904
Klestov A. 5
Yelenych V. 2
#3905
Radionov P. 5
Pleshko M. 1
#3906
Pivchenko A. 5
Tymchiy S. 1
#3907
Perkun V. 4
Shughalej B. 5
#3908
Matvijchuk A. 5
Rybalko B. 1
#3909
Klestov A. 1
Radionov P. 5
#3910
Pivchenko A. 5
Shughalej B. 2
#3911
Matvijchuk A. 1
Radionov P. 5
#3912
Pivchenko A. 6
Radionov P. 7
#3913

frames not found